Ayurveda

Ayur – život, dlouhověkost, Veda – věda, Ájurvéda – věda o životě

Ájurvéda je 5000 let stará medicína těla a mysli. Ájurvéda je nejstarší zachovalý systém léčby na světě skládající se z unikátního systému výživy, bylinné terapie, relaxace, jógy, meditace, různých procedur včetně masáží, detoxikace a regenerace organizmu, aromaterapie a terapie barvami. Zabývá se podrobně nejen léčbou, ale i prevencí nemocí, dlouhověkostí. Od roku 1982 je uznána Světovou zdravotnickou organizací za účinný medicínský systém. Cílem Ájurvédy je dlouhověkost, zdraví a spokojenost. Cílem Ájurvédy je nalézt u každého jedince rovnováhu-harmonii v oblasti fyzické, duševní a duchovní. Na rozdíl například od složitějších systému – např.tantry, jógy nebo makrobiotiky – může zdraví a rovnováhy dosáhnout téměř každý ve svém životě, pokud se bude řídit jednoduchými principy ájurvédy.

Hlavním principem Ájurvédy je život v souladu s osobní konstitucí a s přírodními zákony. Ájurvéda je holistickou vědou, zabývá se celým člověkem. Nezaměřuje se na potlačování příznaků, ale hledá a léčí příčinu nemocí. Směřuje k zachování rovnováhy energie v těle, nejdůležitější podmínky zdraví. Podle konstituce, životních podmínek, ročního období doporučuje Ájurvéda individuálně založenou stravu, celkovou životosprávu, dechová a jiná cvičení, bylinné přípravky a procedury. Uznávání individuálních odlišností a individuální přístup k léčbě je jedním z unikátních rysů ájurvédské medicíny.

Podle Ájurvédy je člověk složen z pěti elementů, tří životních energií -principů (dóša), sedmi tkání (dhatus) a množství kanálů (šrotas). Z těchto pěti prvků-vzduch, prostor, oheň, voda a země – vždy dva elementy tvoří základ tří dóš. Dóšy nazýváme podle původních slov ze sanskrtu, Váta, Pitta a Kapha. Dóši, tři principy prostupují celou přírodou. Váta je energie pohybu, Pitta vyjadřuje metabolismus a Kapha odpovídá principu hmoty a struktury. Tyto energie se nacházejí v každém z nás, jen u každého jedince jsou v jiném poměru. Každý z nás má unikátní strukturu energie a proto je každý člověk tak jedinečný. Kombinace těchto tří dóš vytváří naši konstituci, neboli metabolický typ.

Léčba v Ájurvédě – podstata onemocnění je dána nerovnováhou v těle. Tělo vyjadřuje nerovnováhu prostřednictvím příznaků provázejících nemoc. Základním principem léčby v Ájurvédě je obnovit harmonii neboli rovnováhu. Je důležité si uvědomit, že Ájurvéda lidi nedělí jen na tři hlavní skupiny Váta, Pitta, Kapha (velmi orientační dělení), ale existuje nespočet dalších kombinací a odchylek založených na základě těchto tří energií. V terapii Ájurvéda používá pouze přírodních prostředků (byliny, aromaterapie, terapie léčivými kameny, barvami, masáže a detoxikace atd.). Ájurvéda pokrývá a léčí široké spektrum nemocí, od nachlazení po chronické nemoci, až k duševním nemocem.

Léčba v Ájurvédě je určena:

  1. Pro regeneraci a omlazení (od 40 let věku jde o důležitou prevenci nemocí)
  2. Jako léčba pro zvýšení potence a plodnosti
  3. Při různých onemocněních a jejich léčbě : chronická horečka, záněty kloubů, revmatismus, dna, bolesti zad, hemeroidy, nemoci srdce, anorexie, gynekologické poruchy, cukrovka, nemoci jater, kožní vyrážky, ekzémy a lupenka, chronické průjmy, krční, nosní, ušní a oční onemocnění, otoky, únava, vyčerpání, nadváha, časté nachlazení, astma, nervová onemocnění, sexuální poruchy, bolesti hlavy a migréna, nadýmání, zažívací obtíže, močové a žlučníkové kameny, deprese, nespavost…Tato detoxikace a regenerace je prospěšná skoro u všech chronických nemocí.
  4. Vhodné u stresu, jako regenerace a prevence při náročném zaměstnání, u psychických a nervových poruch, roztroušené sklerózy, po oslabení, u nemocích kloubů, kostí, osteoporózy.

Hotel Ayurveda Pavilions****

Hotel Siddhalepa Ayurveda****