Ratnapura

Ratnapura („Město drahokamů„) je známé těžbou drahých kamenů. Ty se zde nacházejí v neobvyklém množství již od starověku. Centrem obchodu s drahokamy ve městě je Saviya Street, hned na východ od hodinové věže. Je to barvité divadlo s kupci a zákazníky hašteřícími se nad hromádkou nebroušených kamenů. Obchodování probíhá každý všední den až do tří hodin odpoledne. Chcete-li se s minerálním bohatstvím tohoto regionu seznámit blíže, zajděte do „muzea drahokamů„, jak se označuje kancelář Ratnapura Gem Bureau, která stojí pár kilometrů na západ od města. V hlavní expozici si můžete prohlédnout a seznámit se s drahými kameny, které se na Srí Lance vyskytují.

Dolování drahokamů je stále primitivní prací vyžadující značné množství pracovních sil (za poplatek můžete navštívit jeden z mnoha těžebních dolů). Těžbu a třídění provádějí tradičně Sinhálci, naopa brusiči kamenů a obchodníci s drahokamy bývají hlavně muslimové. Nejcennější drahé kameny nacházené na Srí Lance jsou korundy, skupina minerálů, do které patří safíry a rubíny. Barva safírů se řadí od modré až k průzračné jako diamant. Srílanské rubíny jsou takzvané „růžové rubíny“, také se jim říká růžové safíry. Dále se zde můžete nalézt i granát, kočičí oko, alexandrit, turmalín, akvamarin a srílanskou specialitou je měsíční kámen.

Nejzajímavější památkou ve městě je Samanova svatyně, Maha Saman Devale, která se nachází 3 kilometry západně od města. Je to nejvýznamější chrám zasvěcený bohu Samanovi, který prý sídlí na nedaleké Adamově hoře.