Matara

Město Matara má populaci kolem 40 000 obyvatel a je osmým největším městem na Srí Lance. Najdete tu dvě krásné holandské pevnosti, větší z nich je postavena na pohoří u města a tvoří tak oázu klidu v rušném městě. Menší pevnost z roku 1763 Start Fort má velmi zajímavou a neobvyklou vstupní bránu. Je postavená asi 350 m od hlavní brány. V současnosti v ní najdete Museum of Ancient Paintings – sbírka obsahuje starověké malby. Kousek odtud se nachází továrna na výrobu bubnů, které se pak prodávají do chrámů a bubnových škol. Budova továrny má oranžovou barvu. Několik kilometrů od města směrem na Colombo stojí klidná vesnička Polhena, která je zajímavá díky dech beroucím korálovým útesům.

Okolí Matary

Po cestě z Matary do Tangalle se můžete zastavit na několika místech a navštívit chrám nebo kostel a nechat na sebe dýchnout tajemný dech historie.

Weherehena Temple má podobu uměle vytvořené jeskyně a zdobí přes 200 obrázků zobrazující život Buddhy a socha s jeho podobiznou. Při úplňku v listopadu sem míří procesí tisíce poutníků, aby tu oslavili výročí objevení tohoto místa. Každoročně se tu schází tanečníci, hráči na bubínky a sloni z okolních vesnic.

Dondra se nachází 6 km jihovýchodně od Matary. Je nejjižnějším místem Srí Lanky. Můžete zde podniknout příjemnou procházku až k majáku, který varoval blížící se lodě nebo si tu prohlédnout korálový útes při šnorchlování.

Chrám Wewurukannala Vihara se skládá ze tří částí. Nejstarší část je stará 250 let. Největší a nejnovější část ochraňuje obsáhlou sbírku pestrobarevně zabarvených soch Buddhy v životní velikosti zobrazující celý jeho život – od narození až po opuštění své rodiny a dosažení nirvány. Jsou tu také sochy zobrazující ďábly, netvory, Veddahy, stoupence a žáky a 24. Buddhovy reinkarnace. Jsou tu stovky maleb, na kterých můžete vidět obrazy ze života Buddhy a tresty za hříchy v tomto životě. Sedící socha vytvořená roku 1960 je vysoká jako osmiposchoďový dům. Můžete vyjít do ramene sochy a rozhlédnout se po okolí.

Mawella – přímo na pobřeží naleznete gejzír Ho-o-maniya Blowhole. Nejde o pravý gejzír, ale jedná se o úzký otvor ve skále hluboký asi dvacet metrů a široký jeden metr, kterým vyráží mořská voda prudce vzhůru, hnaná záhadným působením tlaku – nejpůsobivější je tento úkaz v době monzunů (od května do poloviny listopadu), kdy gejzír dosahuje výšky až patnácti metrů.

Tangala patří mezi jedno z nejpříjemnějších míst na pobřeží obzvláště pro ty, kteří si chtějí odpočinout a vystavit se slunečním paprskům na písečné pláži. Tangala leží v zátoce, která je lemována plážemi – jistě se vám zalíbí pláž s bílým pískem – Medaketiya beach. Někdy jsou ale vysoké vlny, což přináší nebezpečí. Toto místo je rájem pro milovníky potápění a šnorchlování. Najdete tu spoustu obchůdků, restaurací a hotelů.

Skalní chrám Mulkirigala se ukrývá 16 km severně od Tangaly. Schody vás dovedou až k umělé jeskyni uprostřed skály, ve které jsou uloženy malby a sochy zobrazující život Buddhy. Bosi pak můžete pokračovat do dagoby, která se tyčí na nejvyšším visutém skalním bodu. Nedaleko odtud leží budhistická škola pro mladé mnichy. Britští důstojníci objevili roku 1826 v místní knihovně rukopisy, které slouží jako základy při překladu Mahavamsa ze skriptů Pali.