Jaffina

Populace v Jaffně činí kolem 118 000 obyvatel a je druhým největším městem Srí Lanky, ikdyž díky nepokojům vzrůst populace v této oblasti pokles. V 16. století přišli do Jaffny Portugalci a Jaffna se pro ně stala centrem království. Zůstali tu až do roku 1658, kdy nadvládu převzali Holanďané a v roce 1795 Britové. V 80. a 90. letech 19. století byla Jaffna oklopena armádními vojsky, letadly a strážci – Indian Peace Keeping Force, tzv. Indická mírová jednotka. Toto období bylo v historii ostrova velmi nepříznivé. V roce 1680 Holanďané vybudovali velký pevnost kousek od laguny na místě, kde se původně rozkládalo přístaviště Portugalců. Po architektonické stránce je holandská pevnost s přístavem jedna z nejlepších staveb tohoto období. Přístav zabírá území o rozloze 22 ha a je pokryto zelení a stromovím. Vedle přístavu stojí budova King´s House, bývalá rezidence holandského komandéra, nesoucí typický holandský architektonický styl. Dále tu najdete dům vystavěný v britském stylu, ve kterém žil spisovatel Leonard Woolf.

V Jaffně se můžete zastavit v archeologickém muzeu na ulici Main St., poblíž starých domů, které stojí za vidění. Většina místních hinduistický chrámů, pochází z období britské nadvlády. Nesou stopy indicko-dravidiánského stylu. Největší pamětihodností je velký chrám Nallur Kandaswamy Temple, který je zasvěcený Murugamovi (u sinhálských buddhistu Kataragama) , nejvýznamnějšímu hinduistickému božstvu na Srí Lance, a je to jediný chrám na ostrově, který se může srovnávat s velikými chrámy Indie. Chrám je fascinující v kteroukoliv roční dobu, ale nezapomenutelné zážitky budete mít při návštěvě svatyně na konci slavností Nallur, které trvají 26 dní v srpnu a jsou zakončeny velkou púdžou.

Poloostrov Jaffna je téměř ostrovem a s pevninou ho spojují jen dva úzké pruhy pevniny na jihu. Na jihovýchodním spojovacím pruhu se rozkládá Chundikkulam Bird Sanctuary, rezervace, kde najdete kolem sta druhů různých ptáků a také stáda slonů. Násepní cesta vedoucí do rezervace se nazývá Elephant Pass – sloní stezka. Rezervace je mimo jiné protkána desítkami lagun a jezírek. Nejoblíbenější pláže se nachází na klidném místě Kalmunai Point kousek od Jaffny a na severu je to Palm Beach. Velmi známá a oblíbená je také pláž Casuarina na malém ostrůvku Karaitivu. Na sever o Jaffny leží místo Kantharodai na jehož malém hektarovém území je stěsnáno přes 20 miniaturních dagob. Největší z nich má obvod 4 metry. Tyto dagoby byli objeveny v roce 1916 a jejich stáří se odhaduje na 2000 let. U poloostrova Jaffna leží malé ostrůvky. Nejznámější a nejhlavnější jsou Kayts, Karaitivu a Punkuditivu. 35 km od Jaffny a 10 km od měsečka Punkuditivu leží holandský poloostrov Delft. Byl tu vystaven malý holandský přístav a pevnost.

Ostrov Mannar je pravděpodobně nejsušším a velmi neúrodným místem na Srí Lance. Vzhled krajiny tvoří travnatý porost a stromy baobaby, pocházející z Afriky. Hlavní město ostrova Mannar nese stejnojmenný název. Je to pitoreskní městečko s domečky v holandském a portugalském stylu. Na západ od majáku na South Point se rozkládá Adam´s Bridge – Adamův most, což je řetězec písečných polí v moři téměř spojující Srí Lanku s Indií.