Bentota

Oblíbená turistická destinace, pobřežní město Bentota, leží na jihozápadním pobřeží Srí Lanky, na jih od hlavního města Colomba, od kterého ji dělí vzdálenost 60 kilometrů. Od mezinárodního letiště je vzdálena asi 100 kilometrů. Bentota je proslavená především pro své zlaté písčité pláže a různorodé korálové útesy a láká velké množství zahraničních turistů také pro širokou nabídku hotelů všech cenových relací. Bentota také nabízí ideální místo pro nejrozmanitější druhy vodních sportů.

Většina místních obyvatel stále vede svůj tradiční způsob života – rybaří nebo obdělává svůj malý pozemek a celé místo si tak uchovává poklidný ráz. Město a okolí bylo v prosinci 2004 těžce zasaženo přílivovou vlnou tsunami.

Jméno Bentota pochází z dávné mytologie, kdy lidé věřili, že stejnojmennou řeku (tota = břeh řeky) ovládal démon Bem. Z minulosti zde také zůstala zachována prastará tradice lidového léčitelství ájurvéda, která dnes stále získává na popularitě. Oblast je také známá díky své produkci alkoholického nápoje vyrobeného z mléka kokosových ořechů zvaného Toddy. Turisticky zajímavá je také želví líheň, která byla založena nedaleko pláže, nebo nedaleký sloní sirotčinec. Z dalších zajímavých aktivit můžeme zmínit ještě říční safari, návštěvu tradiční rybářské vesnice nebo prohlídku některého z buddhistických chrámů postavených ve 12. století.