Nakupování

Příležitostí k nakupování budete mít na Srí Lance opravdu mnoho. Vybírat můžete ze široké nabídky tradičních řemeslných výrobků, sortimentu originálních moderních obchodů s textilem, hračkami, papírenským zbožím, knihami, klenoty nebo kvalitním čajem. Existuje velké množství odrůd čaje. Velký vliv hraje (kromě velikosti a kvality čajových lístků) i nadmořská výška. Nížinné čaje (do 600 m.n.m.) rostou rychleji, ale mají slabou chuť. Vysokohorské čaje (nad 1,200 m.n.m.) jsou naopak silnější, kvalitnější, ale rostou pomaleji. Běžně prodávané čaje jsou obvykle směsí několika odrůd – trochu jedné se přidá kvůli vzhledu, trochu druhé kvůli chuti.

Srí Lanka je jedním z největších vývozců diamantů (nejcennější drahé kameny nacházené na Srí Lance jsou korundy, skupina minerálů, do které patří safíry a rubíny) a mnohý z turistů tak sní o tom, že se mu podaří koupit diamant obrovské ceny za velmi malou částku. Tento sen se může stát skutečností. Stejně tak ale můžete naskočit nějakému podvodníkovi a koupit bezcenné zboží za velké peníze.

Utrácet můžete také za nádherné batikované látky nebo kožené zboží, které je zde možno pořídit opravdu levně. Za malý peníz si tak můžete koupit kožený batoh, tašku nebo peněženku. Zase si ale musíte dát pozor a požadovat výrobek dostatečné kvality. Oblíbeným suvenýrem jsou i ručně vyřezávané masky, dřevění sloni či sošky Buddhy. Zapomenete-li si zabalit doma do svého kufru nějaký ten kousek oděvu, který vám teď schází, nemusíte zoufat. Textil je zde totiž velmi levný, a proto pro vás nebude žádný problém pořídit si košili, tričko, sukni nebo šaty.

Na Srí Lance existuje řada specializovaných zahrad tzv. spice garden, kde se pěstuje koření. Srí Lanka byla ostatně jako „ostrov koření“ známá už od starověku. Většina z nich vítá zahraniční návštěvníky a pořádá pro ně exkurze. Kromě koření jsou tu exempláře snad všeho, co na ostrově roste – mj. kardamon, vanilka, hřebíček, šafrán, muškát, skořice, jasmín, hořčice, zázvor, santal, marihuana, koka, pralesní česnek a červený ananas. K vidění tu je i kávovník se zralými semeny či kakaovník s boby.