Pinnawela

Sloní útulek či doslova sirotčinec (Elephant Orphanage) v Pinnewale chová kolem 65 slonů. Útulek byl založen na ochranu opuštěných či osiřelých slonů a záhy se stal jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí na Srí Lance. O slony se starají jejich ošetřovatelé (mahauti), kteří dbají především na to, aby sloni dostali potravu ve správnou dobu a aby jejich svěřenci nikoho neohrožovali. Většina slonů se volně potuluje po areálu. Ten tvoří v podstatě velká louka či planina, kde se sloni po většinu dne zdržují. Část slonů se dále nachází trochu stranou v jakýchsi výbězích. Útulek má krásné okolí, které se dobře vyjímá na fotografiích. V dáli jsou vidět krásné hory a sem tam rostou palmy, a to i v areálu.

Sloní sirotčinec byl založen v roce 1975 pro sedm osiřelých slůňat, ovšem původní populace se rozrostla na 65 kusů, takže dnes je to největší sloní stádo chované v zajetí na světě. Žijí tu sloni všech generací, od právě narozených slůňátek až po důstojné stařešiny, a jsou to zvířata nejen osiřelá nebo opuštěná, ale i zraněná v přírodě (často při konfliktech s farmáři). Asi nejznámějším obyvatelem útulku je slon Sáma. Ten „díky“ občanské válce šlápnul na nastraženou minu a musela mu být amputována část pravé přední nohy. Se svým handicapem se ale vyrovnal a těší se asi největší pozornosti turistů. Zlatým hřebem programu je ovšem koupel slonů v nedaleké řece Ma Oya. Tu byste si určitě neměli nechat ujít, protože naskytá opravdu úžasný zážitek. Sloni se koupou dvakrát denně: ráno v 10:00–12:00 a odpoledne ve 14:00–16:00.

Na Srí Lance žije pochopitelně slon indický (Elephas maximus), který je poněkud menší než jeho africký kolega (slon africký, Loxodonta africana), který je největším suchozemským savcem vůbec. Slon indický obvykle měří 2–3 metry na výšku a váží 3–5 tun. Nejtěžší zaznamenaný jedinec vůbec vážil 8 tun, byl vysoký 3.35 metru a dlouhý 8.06 metru (pro srovnání – nejtěžší africký slon vážil 12272 kg, na délku měřil 10.6 metru a v kohoutku měřil 4.2 metru). Slon indický má také oproti slonu africkému kulatější hřbet, menší ušní boltce, na chobotu pouze jeden „prst“ (slon africký má na chobotu prsty dva) a na zadních nohou má slon africký čtyři nehty, kdežto slon africký pouze nehty tři. Slon indický má daleko menší kly než jeho africký příbuzný.

Sloni mají vynikající paměť. Pamatují si například i po několika letech místo, kde kdysi našli vodu. V tomto smyslu je tedy úsloví „sloní paměť“ opravdu pravdivé. Sloni se v průměru dožívají v přírodě 60 let, v zajetí až 80 let. Dospělý jedinec denně sežere 170–230 kilogramů potravy a vypije 80–200 litrů vody.