Negombo

Město Negombo se nachází na březích stejnojmenné laguny, která byla Portugalci a Holanďany využívána coby obchodní přístav, 37 kilometrů severně od hlavního města Colomba a je vzdáleno jen 7 kilometrů od mezinárodního letiště Bandaranaike. Z toho důvodu představuje pro většinu turistů místo pro strávení první a poslední noci na ostrově.

V oblasti se nacházejí pěkné písčité pláže, které jsou většinu času velice klidné. Negombo je také vhodné k vodním sportům a potápění, ke kterému láká několik zachovaných korálových útesů a vrak lodi.

Ve městě zůstaly památky po portugalské a holandské kolonizaci na Srí Lance. Hlavně je to stará pevnost založená Holanďany v polovině 17. století na místech původní portugalské tvrze (ti zde nastoupili po arabském osídlení, které Negombo využívalo jako obchodní stanici pro vývoz skořice), staré domy, administrativní centra a křesťanské kostely (ve městě zůstala velká část křesťanů po evropských kolonizátorech) díky kterým se městu občas říká i Malý Řím. Za návštěvu stojí i buddhistický chrám v Kelaniyi dvacet kilometrů od města – podle legendy toto místo navštívil sám Buddha.

Za zmínění rovněž stojí 100 kilometrů dlouhá síť kanálů postavená Holanďany, která prochází skrz město a která je stále používána. Zajímavostí je také Llelama, druhý největší rybí trh na Srí Lance, který se pravidelně koná na severu města. Turisté by měli také navštívit mokřady Muthurajawela ležící hned za jižním okrajem města, které představují největší srílanskou oblast mokřadů a kde sídlí na 190 rostlinných a živočišných druhů.