Galle je krásné historické město na jihozápadním pobřeží Srí Lanky. V jeho blízkosti se navíc nacházejí nejznámější pláže tohoto ostrova. Není tedy divu, že tato oblast Srí Lanky je turisty navštěvována asi nejvíc. Galle (čti „Gol“) je nejzachovalejší koloniální město na Srí Lance. Není zdaleka tak staré jako třeba starověká Anuradhapura či středověká Polonnaruwa, rozhodně tím však neztrácí na zajímavosti. I Galle je na seznamu UNESCO a nutno říci, že právem. Staré město v Galle se navíc nepodobá jiným městům na ostrově. Nenajdete tu žádné buddhistické či hinduistické chrámy, nýbrž pravidelné ulice, masivní hradby, protestantské kostely a honosné koloniální domy. Vypadá to tu spíše jako v Holandsku, než jako v jižní Asii.
Důvody jsou historické. Galle totiž založili evropští kolonizátoři – konkrétně Portugalci. Po epochální plavbě Vasco da Gamy, který přistál v roce 1498 v indickém Kalikatu a objevil tak námořní cestu do Indie kolem Afriky, začali Portugalci kolonizovat indické pobřeží. A Srí Lanka byla prostě hned vedle. Portugalci zde přistáli už v roce 1505 a postupně ovládli celé pobřeží ostrova. Jeden z hlavních opěrných bodů Portugalců byla Galle Fort, pevnost na jihozápadě ostrova, kterou Portugalci založili v roce 1589. Portugalcům se však nadvládu nad Cejlonem, jak se tehdy ostrovu říkalo, nepodařilo udržet. Už v roce 1602 totiž u břehů Srí Lanky přistála první olandská loď.
Holanďané v 17. století vytlačili Španělsko a Portugalsko z pozic největších námořních velmocí a zabrali i řadu jejich bývalých kolonií. A tak už v roce 1658 ovládali Holanďané celé pobřeží Cejlonu. Holanďané se snažili systematicky odbourávat jakékoliv vzpomínky na portugalskou přítomnost. A tak katolické kostely byl nahrazovány protestantskými, jezuity a katolické kněží nahradili protestantští pastoři a portugalské osadníky vystřídali Holanďané, jejichž potomci, Burgheři, žijí na ostrově dodnes. Portugalskou pevnost Galle Holanďané zcela přestavěli podle svých představ, takže dnes má holandský ráz a doklady někdejší portugalské přítomnosti zde prakticky nelze vystopovat. A i když roku 1796 Britové Holanďany z ostrova vyhnali, holandský ráz už městu zůstal. Britové totiž přesunuli většinu svých obchodních aktivit do Colomba, což asi uchránilo Galle od dalších stavebních inovací.
Dnešní podobu dali pevnosti Galle Holanďané roku 1663. Hradby pevnosti obklopují staré město. Staré Galle je zajímavé především tím, že není nějakou sterilní starou památkou, nýbrž dodnes v něm bydlí lidé. Je stále živým městem. Z hradeb je krásný výhled na město, ale především na Indický oceán. Galle je v současnosti čtvrtým největším městem Srí Lanky a má asi 100,000 obyvatel. Většina lidí žije v nových čtvrtích, pro turisty je však daleko nejzajímavější staré město, které bylo zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Mezi novým a starým městem (čili Pevností) je velké prostranství, na kterém je kriketový stadion. Že je kriket na Srí Lance národním sportem číslo 1, to je vidět na každém rohu. Každou chvíli někde zahlédnete kluky s placatou kriketovou pálkou, jak se učí odpalovat. Za kriketovým hřištěm už jsou hradby a v nich hlavní brána, kterou se vchází do starého města. Hlavní brána byla postavena v roce 1873 Brity, aby ulevili stále se rozrůstajícímu provozu. Kolorit starého města tvoří domky v holandském stylu. Zástavba je pak obehnána xhradbami, oddělujícími domy od moře. Procházka po hradbách je pěkná a může trvat. Dominantou hradeb je hlavně krásný maják, asi hlavní dominanta Galle. Hned pod majákem je hezká mešita, neboť zde žijí i muslimové. Hlavně jsou ale ve starém Galle holandské protestantské kostely (např. Dutch Reformed Church), ale najdete zde i anglikánský kostel Všech svatých.