Slavnosti & svátky

Srí Lanka má celou řadu buddhistických, hinduistických, křestanských a muslimských svátků. Celý pětidenní pracovní týden je raritou! Mnohé z těchto svátků, zejména pak ty slavené ve dnech pója (tj. úplněk), se počítají podle lunárního kalendáře. Podle gregoriánského tedy připadají každý rok na jiný den. Termíny hinduistických svátků jsou velmi často závislé na téměř ďábelsky komplikovaných astrologických výpočtech a přesná data nejsou známa ani mesíc předem. Muslimské svátky jsou datovány podle zdejších fází měsíce a termíny se rok od roku liší. Během lunárního měsíce ramadánu se muslimové přes den postí a v noci hodují. Během této doby se obvyklé obchodní záležitosti ruší.

Přehled nejzajímavějších svátků na Srí Lance:

LEDEN

Duruthu perahera – slaví se v lednu pri úplnku mesíce v Kelanija rádža mahá viháre v Kolombu a je druhým nejduležitejším svátkem po kandyjské perahere (procesí). Porádá se na pocest buddhovy návštevy Srí Lanky.

Thai Pongal – jedná se o hinduistický svátek sklizne, který se slaví v puli ledna na pocest boha slunce

ÚNOR

Navam Perahera – tento svátek rovnež patri k nejvetším srílanským peraherám. Slaví se v Kolombu pri únorovém úplnku, procesí zaciná v chrámu Gangaramája, pokracuje kolem Parku Viharamahádéví a jezera Beira.

Den nezávislosti – 4. února

BŘEZEN/DUBEN

Velikonoce – krestanský Velký pátek vetšinou pripadá na duben, ale obcas se slaví už koncem brezna. Na ostrove Duwa poblíž Negomba se porddají pašíjové hry.

Aurudu (Nový rok) – Predvecer Nového roku 13. dubna i Nový rok 14. dubna jsou státními svátky.

KVĚTEN

Vesak pója – tento dvoudenní svátek se slaví v den úplnku a následující den a pripomíná Buddhovo narození, osvícení a smrt. Hraje se loutkové divadlo pod širým nebem a chrámy jsou naplneny verícími, kterí prinášejí kvetiny a dary. Vrcholem je zapálení papírových luceren a olejových lamp. Svátkem Vesak koncí období poutí na Adamovu horu.

ČERVEN

Poson pója – cervnový úplnek pri svátku Poson pója je oslavou prichodu Mahindy a buddhismu na Srí Lanku. Hlavními místy oslav jsou Anurádhapura a Mihintale, kde Mahinda potkal a k víre privedl sinhálského krále. V tento den krácí vzhuru po schodech na vrchol Mihintale tisíce bíle odených poutníku.

ČERVENEC/SRPEN

Kandyjská Esala perahera – tato perahera je nejduležitejším a nejhonosnejším svátkem na Srí Lance. Je vyvrcholením deseti dnu a nocí oslav behem mesíce Esala a koncí pri úplnku Nikini. Toto velké procesí uctívá památku svatého zubu z Kandy.

Kataragama – další z duležitých hinduistických svátku se koná v Kataragame. Vericí procházejí celou radou masochistických rituálu. Mnoho vericích vykonali pout z Jaffny, kde se svátek slaví dríve.

ŘÍJEN/LISTOPAD

Dípaválí – hinduistický svátek svetel konaný na konci ríjna nebo pocátkem listopadu. Tisíce blikajících olejových lamp oslavují vítezství dobra nad zlem a Rámuv návrat z exilu.

PROSINEC

Adamova hora (Srí Páda) – v prosinci zacíná období poutí, ve kterém poutníci podnikají výstup na Adamovu horu.

Unduvap pója – tento úplnek oslavuje Šangamítu, která doprovázela svého bratra Mahindu na Srí Lanku. Privezla s sebou i odnož svatého Buddhova stromu, z nehož vyrostl strom nový, který v Anurádhapure roste dodnes.

Vánoce – 25. prosince